Powtarzanie, powtarzanie, powtarzanie

Niby prosta sprawa. Siadamy przy biurku albo rozkładamy się wygodnie na kanapie i czytamy notatki lub podręcznik. Najczęściej, najzwyczajniej w świecie, nie zastanawiamy się nad sposobem w jaki powtarzamy materiał. Jesteśmy przyzwyczajeni do robienia tego w określony sposób, ale trzeba pamiętać, że zawsze można uczyć się bardziej skutecznie.

Jak powtarzać, by zapamiętać?

Istnieją rozmaite metody uczenia się i techniki powtarzania materiału, którego chcemy się nauczyć. Co więcej, każdy z nas ma zestaw ulubionych okoliczności, które towarzyszą mu w czasie nauki. Jedni lubią ciszę, inni wręcz przeciwnie – wolą uczyć się przy akompaniamencie muzyki, jeszcze inni - w środkach komunikacji. Nie ma jednego scenariusza, który zapewniłby wszystkim efektywne uczenie się. Zawsze można jednak skorzystać ze wskazówek, które mają dla nas naukowcy.

Po pierwsze, pamiętajmy że nasze mózgi nie są stworzone do ciągłego, intensywnego wysiłku. Najbardziej efektywne jest więc robienie krótkich przerw między sesjami powtórek. Najbardziej skuteczne jest podzielenie nauki na 30 minutowe sesje oddzielone od siebie chociażby 5 minutowymi przerwami na relaks. Bardzo ważne jest też zmienianie materiału, który powtarzamy, co najmniej co godzinę. Spędzanie całego dnia na nauce jednego tematu jest bardzo męczące. Dlatego też, dobrym pomysłem jest wcześniejsze przygotowanie sobie planu powtórek i rozpisanie poszczególnych przedmiotów czy tematów na kolejne godziny.

Bardzo często zostawiamy naukę na ostatnią chwilę i w jedną noc próbujemy wcisnąć całą wiedzę do naszej biednej głowy. Ta metoda sprawia, że materiał pozostaje w naszej pamięci na bardzo krótko i po paru tygodniach, a nawet dniach, nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na związane z nim podstawowe pytania. O wiele lepiej jest zabrać się za powtarzanie odpowiednio wcześnie i systematycznie powracać do swoich notatek. Najlepiej jest ustalić sesje powtórkowe na dzień, tydzień, miesiąc i cztery miesiące po pierwszym kontakcie z materiałem.

Techniki uczenia się i powtarzania

Każdy z nas ma inne sposoby uczenia się. Wielu z nas po prostu czyta kilkakrotnie notatki od początku do końca. Nie jest to najskuteczniejsza metoda i szybko wywołuje znudzenie. Odświeżenie wykorzystywanych metod nauki może znacząco podnieść skuteczność zapamiętywania. Dobrze jest wykorzystywać rozmaite mnemotechniki lub twórcze techniki robienia notatek, jak np. mapy myśli. Jeżeli chodzi natomiast o bardziej tradycyjne metody, to warto na przykład stopniowo ograniczać objętość notatek. Zamiast zwykłego przepisywania staramy się uporządkować notatki i usunąć z nich wszystko to, co zbędne. Za każdym razem, gdy czytamy notatki, wynotowujemy najważniejsze informacje, aż w końcu mamy tylko listę słów kluczy, które wywołują skojarzenia z szerszym zakresem materiału. Można też tworzyć własne fiszki, podsumowania lub mini-słowniczki. Wszystko, w co wkładamy własny wysiłek umysłowy sprawia, że zapamiętywanie i rozumienie powtarzanego materiału przychodzi nam o wiele łatwiej.

Inne podejście do technik uczenia się, to współpraca. Włączenie do powtórek przyjaciół lub znajomych, może pobudzić nasze zdolności do przyswajania informacji. Świetna technika do zastosowania w uczeniu się grupowym, to np. quiz – jedna osoba zadaje pytania, a druga odpowiada. Inna metoda współpracy, to wejście w rolę nauczyciela – próba wytłumaczenia komuś tego, czego próbujemy się nauczyć, może efektywnie pomóc nam samym w zrozumieniu tematu.

Technika, jaką zastosujemy do powtarzania i nauki, zasadniczo zależy od naszych własnych preferencji i osobistego stylu uczenia się. Warto jednak poznać wszelkie dostępne możliwości i wybrać te, które będą dla nas najbardziej efektywne.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.