Pamięć jak marzenie

W społeczeństwie nadal pokutuje mit, że pamięć to coś, co pogarsza się z wiekiem i nad czym nie można pracować. Prowadzi to nie tylko do lekceważenia problemów z pamięcią, które mogą być wywoływane chorobami, ale również do całkowitego zaniku higieny pamięci – po co dbać o coś, co i tak z wiekiem zniknie? Oto kilka prawd o naszej pamięci.

Czym jest pamięć?

Pamięć to nic innego, jak zdolność naszego mózgu do przyswajania, zapamiętywania oraz ewentualnego odtwarzania informacji. Możemy wyróżnić trzy rodzaje pamięci – krótkotrwałą, która zapamiętuje wydarzenia sprzed kilku sekund, roboczą, która zapamiętuje wydarzenia potrzebne nam tylko przez jakiś czas do realizacji konkretnego zadania oraz długotrwałą, przechowującą między innymi informacje, których się uczymy. Zwykło się mówić, że wraz z wiekiem pogarsza się nam pamięć poznawcza, czyli nie możemy przypomnieć sobie jakichś konkretnych szczegółów z naszego życia. Problemy z pamięcią często są lekceważone, tymczasem, przy odpowiednim leczeniu ich przyczyn (najczęściej problemów krążeniowych), można zapobiec ich pogłębianiu się. Dobrze jest również wiedzieć, że niećwiczona i zaniedbana pamięć będzie o wiele gorsza, niż ta ćwiczona i wykorzystywana regularnie.

Zapewnić pamięci odpowiednie warunki

Przez wiele lat badano ludzką pamięć po to, żeby stworzyć sposoby na utrzymanie jej w dobrej formie. Obecnie wiadomo już, że aby nasza pamięć działała w sposób właściwy, trzeba zadbać o szereg różnych czynników. Przede wszystkim, nasz mózg potrzebuje odpowiedniej dawki snu – warto więc porzucić zarywanie nocy tylko po to, aby się uczyć, bo w zasadzie przynosi to odwrotny skutek. Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy warto inwestować w dopalacze pamięci, musimy pamiętać o jednej kwestii – dopalacze mogą powodować u każdego człowieka inną reakcję; u jednych będą poprawiać zdolność kojarzenia i koncentracji, u innych mogą wywołać zawroty głowy, reakcje układu nerwowego, pokarmowego, a nawet ,w przypadku nieumiejętnego zażycia, śmierć. Jeśli więc decydujemy się wesprzeć preparatami na pamięć, dobrze jest zdecydować się na takie, które zawierają naturalne substancje, takie jak na przykład żeń-szeń czy magnez. Aby nasza pamięć pracowała wydajnie, ważne jest zachowanie zbilansowanej diety oraz dawka wysiłku fizycznego – odpowiednie dotlenienie mózgu na pewno wyjdzie mu na dobre.

Jak ćwiczyć pamięć?

Ćwiczenia pamięci są najróżniejsze, na dobry początek warto jednak zacząć od metod prostych i łatwo dostępnych. Na pewno w kształtowaniu dobrej pamięci pomogą nam łamigłówki czy krzyżówki – ich rozwiązywanie pozwala na przypominanie sobie słówek i zagadnień, co sprzyja odpowiedniej pracy pamięci. Oczywiście, korzystne są również wszelkie formy kreatywnej rozrywki angażujące pamięć – nieprzypadkowo małe dzieci są zachęcane do gry w Memory, czyli odkrywania dwóch tych samych tabliczek spośród kilkunastu czy kilkudziesięciu innych; podobnie działać będzie gra w Scrabble’a albo układanie puzzli. Aby ćwiczyć pamięć, łącząc przyjemne z pożytecznym, warto wybierać do czytania takie książki, które wymagają od nas koncentracji, skupienia na szczegółach oraz zdolności kojarzenia; podobnie w przypadku filmów. Oczywiście, istnieją również gotowe ćwiczenia na pamięć, które warto regularnie powtarzać. Jednym z nich jest nauka dowolnych treści w fazie pobudzenia organizmu, wywołanej np. powtarzającymi się ruchami palców czy dłoni – włączamy wtedy emocje, które pomagają nam zapamiętywać. Innym sposobem jest budowanie skojarzeń, które pozwalają nam na szybsze przypominanie sobie faktów. Warto również tworzyć sobie w umyśle wizualizacje różnych rzeczy czy ćwiczyć wyobraźnię, fantazjując na jakikolwiek temat; pobudza to prawą półkulę mózgu, ułatwiając wracanie do wydarzeń pamięcią. Co ciekawe, najlepszym sposobem na doskonalenie pamięci jest efektywna, regularna nauka, która pozwala nam rozbudowywać naszą bazę pamięci w mózgu.

Jak widać, istnieje mnóstwo metod i ćwiczeń, które pozwalają nam na odbudowywanie pamięci oraz polepszanie jej – warto już dziś zadbać o pamięć i jej nie zaniedbywać, aby w dalszym życiu nie sprawiała nam kłopotów.

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.